Як отримати свідоцтво про право на спадщину, якщо втрачено правовстановлюючі документи на спадкове майно?
- Деталі
- Створено: Четвер, 07 вересня 2017, 19:57
Після смерті особи відкрилася спадщина на майно – земельну ділянку в селі, яка належала померлому на праві власності. Син померлого є його єдиним родичем, спадкоємцем за законом першої черги; постійно проживав із померлим. Спадщину не було оформлено через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно. Оригінал державного акта на право власності на земельну ділянку було загублено, про що було повідомлено у ЗМІ; залишилась лише копія. Наразі син не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом. Що потрібно зробити для визнання за мною права власності на вказану земельну ділянку? Як отримати новий державний акт на право власності на земельну ділянку?
Отримати новий державний акт на право власності на земельну ділянку в разі смерті спадкодавця неможливо.
Нотаріус мав роз'яснити, що відповідно до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Цивільним кодексом передбачений, серед іншого, спосіб захисту цивільних прав та інтересів – визнання права. Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК України).
Отже, особа, якій нотаріус відмовив в оформленні права на спадкування, може звернутися до суду за правилами позовного провадження (із позовом до сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом).
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шести місяців з часу відкриття спадщини він не заявив про відмову від неї.
Син померлого фактично прийняв спадкове майно, якщо на час смерті та відкриття спадщини проживав із спадкодавцем. Це має бути підтверджено довідкою сільської ради.
Таким чином, у разі доведення обставин, викладених автором питання, а також якщо інші можливі спадкоємці не подавали нотаріусу заяв про прийняття спадщини, і не буде встановлено підстав, які перешкоджали б набуттю права власності на спадкове майно, за сином померлої особи буде визнано право власності на земельну ділянку.