Чи можна звернути стягнення на майно, що є предметом спадкового договору?

Питання:

Будівля є предметом спадкового договору. Чи можна в межах виконавчого провадження звернути стягнення на цю будівлю?

Відповідь:

Оскільки з питання не зовсім зрозуміло, хто саме є боржником у межах виконавчого провадження, розглянемо два варіанти: 1) боржником є відчужувач за договором і 2) боржником є набувач за договором.

Отже, згідно зі ст. 1302 Цивільного кодексу за спадковим договором право власності на майно, що є предметом договору, переходить до набувача лише після смерті відчужувача. Виходячи з цього, до цього моменту за боргами набувача на таке майно стягнення звернено бути не може.

Також слід ураховувати позицію, сформульовану в п. 28 постанови Пленуму ВСУ № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", згідно з якою перехід майна на підставі спадкового договору не є видом спадкування і тому на подібні відносини не поширюються норми, що регулюють спадкування. Це, зокрема, дає підстави стверджувати, що кредитор померлого відчужувача не має права пред'являти до набувача вимоги за зобов'язаннями відчужувача в порядку ст. 1281 ЦК. Отже, звернення стягнення на таке майно в подібних умовах неможливе.

Водночас ч. 1 ст. 1307 ЦК прямо передбачає обов'язок нотаріуса, який посвідчує спадковий договір, накласти заборону на відчуження на майно, що є предметом договору. При цьому виходячи з позиції ВСУ, сформульованої в постанові від 13.02.2013 у справі № 6-174цс12, продаж майна з прилюдних торгів у межах процедури виконавчого провадження є відчуженням. Таким чином, звернення стягнення на майно, стосовно якого винесено заборону на відчуження, неможливе.

Тобто звернення стягнення в межах виконавчого провадження на майно, що є предметом спадкового договору, неможливе.