Нотаріуси - державні реєстратори
- Деталі
- Створено: Вівторок, 22 грудня 2015, 12:01
Як зазначила директор департаменту цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин Олена Ференс, визначною подією у взаємовідносинах держав а-нотаріат стало підписання 13 грудня Президентом України змін до законодавства, що стосуються реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і реєстрації бізнесу.
Цій темі був присвячений Форум нотаріусів «Децентралізація у сфері державної реєстрації: нотаріус - державний реєстратор», що відбувся 17.12.2015 р. Захід зібрав «аншлаг» у Центрі культури й мистецтв КНЕУ. Тепло та радісно його учасники зустріли гостя форуму, Міністра юстиції Павла Петренка, який прийшов привітати нотаріусів з новим витком у професійній діяльності.
Вітаючи присутніх, пан міністр процитував Конфуція: «Не варто боятися змін. Найчастіше вони трапляються саме в той момент, коли є необхідними». Я думаю, що зараз найнеобхіднішими зміни для нашого народу є ті, які стосуються спілкування українців з державними органами», - наголосив Павло Петренко. Понад 20 млн українців зверталися щороку до Міністерства юстиції за сервісами, починаючи від народження і закінчуючи реєстрацією квартири чи бізнесу. Органи юстиції, за його словами, не справилися з цими завданнями з різних причин: бюрократія, низька мотивація, велика паперова тяганина. Тепер низку повноважень, від яких відмовився Мін'юст, виконуватимуть нотаріуси.
Згідно зі змінами, про які зазначила Олена Ференс, нотаріуси стали повноправними реєстраторами без будь-яких обмежень щодо реєстрації бізнесу та реєстрації прав на нерухоме майно. «Такий крок показує довіру парламенту та президента нотаріусам. Тобто нотаріуси - це дійсно професіонали, які довели, що вони можуть достойно нести свою професію та надавати якісні й доступні послуги для наших громадян», - підкреслила пані Ференс.
Вона зупинилася на переліку змін до законодавства в контексті демонополізації та децентралізації щодо прав нотаріусів у процедурі реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і реєстрації бізнесу. Зокрема, з 1.01.2016 р. відбудеться:
- скорочення проведення державної реєстрації з 15 до 5 робочих днів;
- запровадження принципу екстериторіальності стосовно інших державних реєстраторів у межах території України;
- скасування процедури видачі свідоцтв про право власності на нерухоме майно,яка була складовою державної реєстрації та, як наслідок, можливість укладання договорів на підставі даних реєстру;
- встановлення диференційованого підходу до сплати адміністративного збору - залежно від строків проведення державної реєстрації;
- подання та отримання документів за результатом державної реєстрації в електронній формі.
Оновленою справою для нотаріусів, за словами пані Ференс, буде робота у сфері державної реєстрації бізнесу. За новим законодавством вводяться наступні зміни:
- скасування процедури підтвердження юридичною особою відомостей про себе (на сьогодні для підтвердження юридичними особами подано близько 300 тис. реєстраційних карток);
- запровадження принципу екстериторіальності в межах території України;
- уніфікація процедур реєстрації бізнесу та громадських формувань, створення єдиного реєстру з 1.01.2017 р.;
- подання та отримання документів за результатом державної реєстрації в електронній формі.
Щодо питання фінансового забезпечення діяльності нотаріусів, за словами чиновниці, з 1.01.2016 р. нотаріуси за державну реєстрацію у сферах реєстрації прав на нерухомість та бізнесу отримуватимуть 60% від адміністративного збору.
Заступник Міністра юстиції, керівник апарату Оксана Іванченко привітала учасників форуму та наголосила, що прийняті законотворчі новели час вже впроваджувати у життя. «Добігає кінця нелегкий для нас 2015 рік. Хочу сказати, приємно що Міністерству юстиції є чим пишатись. Завдяки прихильникам децентралізаційних процесів, нам вдалося провести через залу парламенту два дуже складних політичних закони. За всі роки незалежності
України Міністерство юстиції ще ніколи настільки відкрито та добровільно не передавало свої функції», -підкреслила пані Іванченко.
Директор департаменту державної реєстрації Сергій Бенедисюк висловив сподівання, що залучення нотаріальної спільноти до процесу державної реєстрації буде надзвичайно ефективним для суспільства: «Реєстрація речових прав на нерухоме майно - це те, що вже знайоме для нотаріату. А от реєстрація бізнесу буде новою функцією. Я сповідаюся, що нотаріальна спільнота виконуватиме її гідно».
Олексій Зелів'янський, заступник генерального директора з технічних питань ДП «Інформаційний ресурсний центр», окреслив нотаріусам загальний порядок надання доступу до Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за новим законодавством. Загальний алгоритм доступу до реєстру виглядає наступним чином: державне підприємство отримує заявку на підключення, створює обліковий запис (логін та пароль користувача). Потім відбувається встановлення програмного забезпечення на робочому місці користувача та видача логіну й паролю, що підтверджується відповідним документом чи розпискою. Після того, як користувач вперше заходить до системи з використанням електронного цифрового підпису (далі-ЕЦП), виконується перевірка відповідності ЕЦП та активація облікового запису. За словами Олексія Зелів'янського, для нотаріуса вищезазначена процедура доступу є занадто складною, тому її було спрощено до наступного: на адресу ДП «Інформаційний ресурсний центр» в електронному вигляді з ЕЦП відправляється заявка на підключення, яка є акцептом договору публічної оферти. ДП «Інформаційний ресурсний центр» відправляє нотаріусу на електронну пошту тимчасовий пароль для підключення до реєстру (логін використовуватиметься той самий, що в роботі з іншими реєстрами Міністерства юстиції). Після цього виконується встановлення програмного забезпечення на робочому місці та перший вхід у систему з використанням ЕЦП. Коли виконується перше підключення до системи, програмне забезпечення пропонує відправити заявку на перевірку облікового запису та активує його. Після цього нотаріус може нормально працювати з системою. Тобто всі дії виконуються дистанційно та в електронному вигляді.
Анна Родюк
22 грудня 2015 р., №52(498) - Юридична Газета