Нотаріусам надано доступ до Держземкадастру
- Деталі
- Створено: Вівторок, 25 серпня 2015, 12:00
Затверджений постановою Кабінету Міністрів Порядок забезпечення доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру 17.08.2015 вступив у силу. Цього дня до бази даних було підключено першого приватного нотаріуса Людмилу Мельник, яка зможе разом із кадастровими реєстраторами надавати громадянам витяги про земельні ділянки, необхідні для здійснення земельних угод. Про це стало відомо під час презентації електронної послуги «Надання нотаріусам доступу до Державного земельного кадастру». Завдяки цьому сервісу нотаріуси матимуть змогу отримувати витяги з кадастру про земельні ділянки.
Черги та корупція - в минулому?
За словами Голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру Максима Мартинюка, електронна послуга «Надання нотаріусам доступу до Державного земельного кадастру» розроблена за сприяння Міністерства юстиції фахівцями Держгеокадастру в межах кампанії з делегування частини повноважень та децентралізації у сфері земельних відносин.
«В Україні є декілька державних реєстрів, один з яких - Державний земельний кадастр. У результаті загальної політики з розширення доступу до державного земельного кадастру Урядом була прийнята Постанова щодо можливості надання такого доступу приватним і державним нотаріусам. Сьогодні ця постанова набула чинності і цього самого дня ми підключили першого в Україні нотаріуса до цієї системи. Для чого це робиться? В 90% випадків, коли люди отримують витяги Із державного земельного кадастру, вони їх отримують для подальшого вчинення нотаріальних дій із земельними ділянками. Якщо нотаріус має змогу видати витяг, то відповідно людям немає потреби звертатися до кадастрових реєстраторів, ходити до центрів надання адміністративних послуг, стояти там у чергах (нехай навіть і в коротких). Можна одразу брати необхідні документи, йти до нотаріуса та отримувати на місці всі витяги, необхідні для вчинення правочину, і підписувати договір (наприклад, купівлі-продажу). Ми розраховуємо, що це знизить час в очікуванні у черзі для людей та покращить якість надання адміністративної послуги. Крім того, це також унеможливить взагалі будь-який контакт між людиною і чиновником, тому апріорі зникне можливість і сама потреба в будь-якій корупції», - каже очільник Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
За словами Максима Мартинюка, щороку за заявами громадян видається приблизно мільйон витягів -це найпопулярніша послуга у сфері земельних відносин. З початку поточного року видано 563 826 витягів з кадастрової системи про земельні ділянки.
У свою чергу приватний нотаріус Людмила Мельник, каже, що у разі посвідчення реальної угоди із земельною ділянкою завжди постає питання, скільки часу займе видача витягу із державного земельного кадастру. «Люди ходять тижнями, вистоюють черги... Сьогодні прийшли люди із правовстановлюючим документом на земельну ділянку, з оцінкою. Ми взяли цей витяг і можемо завіряти угоду», - каже вона.
«До сьогодні право видавати витяги з Державного земельного кадастру мали лише кадастрові реєстратори. Делегуючи ці повноваження, Держгеокадастр має на меті знизити рівень централізації надання послуг
у сфері земельних відносин та за рахунок зменшення навантаження на кадастрових реєстраторів підвищить рівень комфорту для громадян. Усі необхідні для здійснення земельних угод довідки тепер можна отримати в одному місці. Свідомо відмовляючись від ексклюзивного права надавати витяги з Державного земельного кадастру, ми розширюємо вікно можливостей для користувачів наших послуг», - зазначив голова Держгеокадастру.
Підключення нотаріусів до системи Державного земельного кадастру відбувається за заявним принципом. На сьогодні відповідні заяви подали вже декілька десятків нотаріусів.
Недешевий сервіс
Слід зазначити, що для роботи з Державним земельним кадастром робоче місце нотаріуса повинно відповідати певним технічним вимогам, зокрема щодо інформаційної безпеки та захисту даних. Після виконання технічних вимог, підключення нотаріуса здійснюється протягом одного робочого дня. Також адміністратор кадастру забезпечує консультації та проводить для нотаріусів майстер-класи з користування системою.
«Для нотаріусів, які бажають підключитися до цієї послуги є певні вимоги. Справа в тому, що Держземкадастр - одна із небагатьох баз даних в Україні, яка повністю сертифікована, пройшла всі експертизи і відповідає всім вимогам безпеки. Відповідно, 'на центральному сервері державного земельного кадастру стоїть сильна система захисту Інформації. Отже, система захисту Інформації не нижчого рівня має бути й у кожного користувача. Робоче місце кожного кадастрового реєстратора оснащене комп'ютером з Microsoft Windows не нижче 7 версії та відповідним криптографічним захистом,
Тобто для того щоб бути підключеним,- нотаріус повинен встановити в себе такий самий захист інформації» - каже пан Мартинюк.
До того ж слід зазначити, що встановлення таких захисних механізмів на комп'ютер може дозволити собі далеко не кожен нотаріус. Так, за словами Людмили Мельник, загальна сума вартості підключення до послуги варіюється в межах 8 тис. грн. «Криптографічний захист коштуватиме 150 дол. США. Модуль коштуватиме 900 грн. Договір з центром Держземкадастру також платний, - 3700 грн. Але ми платимо лише один раз і протягом усього періоду діяльності центр Держземкадастру супроводжує технічне обслуговування», - резюмує нотаріус.
Утім, пан Мартишок оптимістично заявляє, що нотаріусів не лякає така вартість підключення до послуги. «Ми з нотаріусами регулярно спілкуємося на цю тему, проводимо для них семінари щодо підключення. На останньому такому семінарі було близько 20 нотаріусів. Особливих питань з вартості підключення у них не виникає. Хочу наголосити, що саме поняття вартості виникло тільки тому, що на центральному сервері стоїть система захисту інформації. На сьогодні є близько 100 заяв про підключення нотаріусів до такої послуги. З огляду на те, що наразі в Україні нараховується близько 6,5 тис. нотаріусів, до завершення процесу, ми підключимо 4-5 тисяч нотаріусів», - прогнозує чиновник.
Примітно, що вартість послуги з надання витягу про земельну ділянку становить усього 53 грн (і банківська комісія відповідно до тарифів банку), як у нотаріусів, так і в кадастрових реєстраторів. Усі кошти спрямовуються до загального фонду державного бюджету.
До того ж Людмила Мельник запевняє, що для нотаріуса підключення до послуги видачі витягу з Держземкадастру, передусім не питання додаткового заробітку, а питання зручності клієнта. «Сьогодні я підключила цю послугу для того, щоб до мене прийшли клієнти, і я їх не відправляла у земельні ресурси, центр ДЗК для отримання цього витягу, а самотужки змогла дістати цей витяг із реєстру. Ми розраховуємо на те, що, підключивши цей додатковий сервіс, ми будемо мати більше роботи, більше клієнтів. Це не для того, щоб більше заробити, а для того, щоб залучити більше клієнтів», - резюмує нотаріус.
Нагадаємо, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» був прийнятий 05.03.2015 та набув чинності 25.03.2015. Кабінет Міністрів України постановою від 24.05.2015 №457 «Деякі питання надання нотаріусам доступу до Державного земельного кадастру» визначив Порядок підключення нотаріусів до бази Держземкадастру для отримання витягів з земельної бази даних.
Юридична газета. – 25 серпня 2015 р., №34(480). – с.46