Нотаріуси проведуть страйк 25 лютого проти дій Мін'юсту: причини і передумови

Нотаріальна палата оголосила страйк нотаріусів 25 лютого на знак протесту проти дій Міністерства юстиції.

Про це сказано в заяві Нотаріальної палати України, передають Українські Новини.

"25 лютого 2019 відбудеться акція мирного протесту нотаріусів "Нотаріат проти корупційних і рейдерських схем", яка організовується Нотаріальною палатою України у зв'язку з критичною ситуацією для професійної діяльності нотаріуса, пов'язаною зі змінами у сфері державної реєстрації, які негативно впливають на професію і є загрозою правам людини і громадянина, верховенства права і демократії", - сказано в ньому.

Акція розпочнеться о 10:00 біля будівлі Кабінету Міністрів.

"Наголошуємо, що акція не містить політичного підтексту, її мета - усунення штучних перешкод у здійсненні нотаріальної діяльності", - наголошується в заяві.

Нотаріальна палата пропонує всім нотаріусам 25 лютого розмістити на дверях офісів оголошення про тимчасове припинення роботи.

Голова Нотаріальної палати Володимир Марченко також опублікував відкритий лист до міністра юстиції Павла Петренка з проханням не заважати акції нотаріусів 25 лютого.

"У зв'язку з цим Нотаріальна палата України закликає Міністерство юстиції України реагувати на цю акцію нотаріусів відповідно до вимог чинного законодавства, без негативного підтексту, без застосування адміністративного ресурсу і без спроб застосовувати санкції до нотаріусів України", - сказано в листі.

Зазначено, що в мирних зборах 25 лютого візьмуть безпосередню участь нотаріуси України.

Цього дня не будуть відбуватися нотаріальні дії - з метою привернення уваги суспільства до вимог нотаріальної спільноти про необхідність внесення змін до положення нормативно-правових актів, що регулюють сфери державної реєстрації та нотаріату.

При цьому до акції не будуть залучатися державні нотаріуси, які в цей день будуть вести прийом громадян, а також приватні нотаріуси, які працюють в округах, де здійснює діяльність менше двох нотаріусів.

Раніше президент Нотаріальної палати Володимир Марченко звертався до міністра юстиції з закликом терміново відновити доступ до державних реєстрів нотаріусам, термін блокування доступу в яких закінчився, без вимоги проходження ними не передбаченого законодавством тестування, а також зупинити експеримент із впровадження додаткового іспиту для нотаріусів.

Крім того, Нотаріальна палата просить міністра юстиції припинити застосування тимчасового блокування доступу нотаріусів до державних реєстрів за технічні помилки та недоліки програмного забезпечення, встановити чіткі критерії та процедури проведення моніторингу та камеральних перевірок і встановити чітку диференціацію санкцій за порушення у сфері державної реєстрації, з урахуванням характеру порушення.

"Наші гроші" детально розповіли про причини бунту нотаріусів.

Головною причиною бунту стало експериментальне тестування, яке Міністерство юстиції провело через постанову Кабміну №860. Згідно до неї заблокований Мін’юстом реєстратор мусить пройти в міністерстві тести і отримати сертифікат про підтвердження професійної компетентності. Без цього реєстратора не підключать до державних реєстрів.

Реєстраційні дії – це те, що роблять реєстратори в Державному реєстрі речових прав та Єдиному реєстрі юросіб та фізичних осіб-підприємців. Від глобального – переписати завод за мільярд на іншого власника до дрібного – змінити в реєстрі адресу підприємства. Реєстраторів в Україні – близько 20 тис. Одна з найбільших груп реєстраторів – це державні і приватні нотаріуси, які окрім нотаріальних дій, таких, як посвідчення документів, можуть виконувати і реєстраційні. Нотаріусів в Україні 5,5 тис. Решта – це реєстратори при виконкомах сільських, селищних, міських рад та РДА. Ще є реєстратори комунальних підприємств – особливість КП в тому, що вони створені при органах місцевого самоврядування, і, щоб стати таким реєстратором, треба  пройти лише кількатижневі курси. Також існують реєстратори від державних підприємств – коли ДПшка створює собі власну реєстраційну компанію.  Кілька реєстраційних дій – арешти та їх зняття, припинення іпотеки у випадку реалізації – можуть вчиняти виконавці.

Особливості роботи кожної групи реєстраторів – свої, але поєднує всіх одне – дозвіл та заборону на роботу всім реєстраторам дає Міністерство юстиції, воно ж перевіряє реєстраторів і за результатами перевірки може заблокувати реєстратору доступ у реєстрах на різні терміни, аж до одного року.

Раніше, коли в заблокованого реєстратора збігав час блокування, він автоматично отримував доступ до реєстрів. Тепер же для підключення до реєстрів треба обов’язково отримувати сертифікат.

З одного боку, перевірка людей, які за 5 хвилин на клавіатурі можуть переписати завод, потрібна. З іншого, має значення і якість перевірки, і її прозорість.  І ось тут виникла проблема, бо система в Міністерстві юстиції вибудувана таким чином, що загнати на тестування (тобто заблокувати) можна будь-якого реєстратора, заганяє структура із сумнівною репутацією, а до самих тестів є питання.

Структура, від рішення якої залежить, чи блокувати реєстратора у реєстрах – має сумнівну репутацію. Перевіряє реєстраторів управління акредитації, контролю та моніторингу суб’єктів держреєстрації Мін’юсту. У липні минулого року на хабарі у майже 200 тис. грн взяли очільницю цього управління Алісу Оскірко та її заступницю Тетяну Даценко. Після їх звільнення на місце Тетяни Доценко прийшла Владислава Хафусова. Утім, за кілька місяців прізвище Хафусової засвітилося в кримінальному провадженні щодо схем перереєстрації бізнесу, і наприкінці листопада Хафусова подала декларацію перед звільненням. Обшуки також були у Віталія Гайдука –  очільника департаменту держреєстрації та нотаріату, якому підпорядковане управління. Нещодавно суд дозволив правоохоронцям ознайомитися з інформацією із мобільних телефонів та флешок чиновника. Також у липні минулого року правоохоронці обшукали квартиру екс-заступника міністра юстиції з питань реєстрації Павла Мороза, знайшли різні печатки та штампи, зокрема, печатку №8 Другої Київської державної нотаріальної контори та штамп державного нотаріуса цієї ж контори. За правилами, ці печатки мають бути в єдиному примірнику і зберігатися в сейфах установи, якій вони належать. У Другій Київській державній нотаріальній конторі повідомили, що їхня печатка №8 на місці.

Реєстраторів притягують до відповідальності за сумнівних обставин. А саме – вибірково.  Наприклад, як свідчить ухвала Запорізького окружного адміністративного суду, приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу виграв суд у Міністерства юстиції, яке анулювало доступ нотаріусу до реєстру. Як з’ясував суд, нотаріус порушив правила ведення реєстру, але не правила реєстрації. Тобто, фахівець справді не в тій послідовності виконував технічні дії в реєстрі, але при цьому нічиї права не порушив. Нотаріус оскаржив дії Мін’юсту в суді, виграв суд і поновився в реєстрі. А ось нотаріус Олег Щур (Нотарі), про походеньки якого вже писали “Наші гроші”, залишився в реєстрі навіть після того, як позбавив майна аж три банки.

Реєстраторів притягують до відповідальності за сумнівні помилки, в багатьох випадках, технічні. Наприклад, на кілька місяців можуть заблокувати реєстратора за відсутність в реєстрі електронної копії документа, на підставі якого проведена держреєстрація. Або через те, що завантажена не кольорова електронна копія, а чорно-біла. За даними Нотаріальної палати України, такі помилки трапляються через три поширених причини: 1) збій роботи програмного забезпечення – електронні копії “злітають” із сервера 2) завантажену копію з реєстру може видалити будь-хто з доступом до реєстру 3) реєстратори іноді завантажують в реєстр чорно-біле сканування, бо воно завантажується швидше через менший розмір. Таких помилок багато, і покарати за них можна будь-кого і будь-коли.

Сертифікацію реєстраторів змушують проходити не по закону, а експериментальній постанові. Це суперечить законодавству у сфері нотаріату – там ніде не сказано, що нотаріус має складати додаткові іспити після кваліфікаційного. Згідно до закону, щоб стати нотаріусом, фахівець повинен мати 6 років юридичного стажу, з яких 3 роки – помічником нотаріуса. Кандидат в нотаріуси проходить кваліфікаційний іспит у Вищій кваліфікаційній комісії нотаріату, яка складається із 7 представників Нотаріальної палати і 7 представників Мін’юсту, причому вирішальне слово – за міністром юстиції. При цьому, нотаріус весь час перебуває на контролі в Міністерстві юстиції, проходить курси з підвищення кваліфікації.

Саме тестування дає підстави в ньому сумніватися.

Систему за 90 тис. грн розробляла фірма “30 меридіан”, її керівник та один із засновників Володимир Кашпоров реєструвався також засновником компанії “Максмед Інтернешнл”, нині компанія прописана в бізнес-центрі “Євразія”, у цій же будівлі розташовані громадська приймальня нардепа від БПП Олександра Грановського та робочий кабінет Андрія Адамовського.

Іспит проходить таким чином. Учасники заходять до зали, де рядами стоять столи з комп’ютерами, сідають. Потім по черзі з паспортом підходять до стола працівників Мін’юсту, на якому лежать конверти. В конверті – логін і пароль до комп’ютера. Учасник вибирає собі конверт і пише на ньому своє прізвище. Потім учасник вводить логін і пароль в комп’ютер і відповідає на 100 запитань. Пройшов той, хто відповів мінімум на 75 запитань правильно.

Результати іспиту висвічуються в учасника на комп’ютері, і більше результатів ніхто не бачить. Офіційні результати з’являються на сайті Мін’юсту наступного дня.

Свій варіант відповідей одразу після іспиту отримати теж неможливо. Так, після першого іспиту стався конфлікт між одним із учасників іспиту і начальником управління акредитації Михайлом Трофимовичем. Учасник просив свої результати з відповідями і питаннями, щоб оскаржити їх у суді. Трофимович відправляв учасника писати запит на замміністра Ірину Садовську. Той у відповідь обурювався, що це вже буде в порядку звернень громадян, тож його розглядатимуть місяць. Результатів учасник так і не отримав.

Тим часом майже всі учасники скаржилися на питання тестів: у тих, кого тестували на знання Державного реєстру речових прав, питання були як наче для іспиту на знання Єдиного реєстру юросіб і фізосіб. Дехто стверджував, що третина питань – не по темі, дехто – що половина.

Перше ж тестування показало, що з-понад 20 осіб, яких тестували у сфері держреєстрації прав на нерухоме майно іспит склала одна людина.

Наскільки такі результати відображають реальність, можливо, побачимо незабаром, якщо реєстратори через протести об’єднаються і привідкриють завісу, як насправді працює тестова система.

Як повідомляли Українські Новини, експерт пояснив, що розроблений Мін'юстом законопроект руйнує основи нотаріату та нівелює право власності в Україні.

Раніше Мін'юст вирішив розправитися з нотаріусами, що звинуватили його в корупції, за закритими дверима.