Як подарувати нерухомість

З 1 січня 2013 року набули чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими було змінено порядок оформлення договорів з нерухомістю.

Якщо раніше перехід прав реєструвався в БТІ, то нині цими повноваженнями наділена Реєстраційна служба. Зверніть увагу, держава визнає права на нерухоме майно, які були оформлені до 1 січня 2013 року, однак якщо виникла необхідність відчуження нерухомості, потрібно в обов’язковому порядку перереєструвати право на неї. Найпростіший спосіб оформити договір дарування — звернутись до нотаріуса. 

Насамперед він здійснить державну реєстрацію права власності на квартиру за дарувальником в Реєстрі прав (якщо відомості про власника не були внесені в реєстр після 1 січня 2013-го). Потім нотаріус посвідчить договір дарування квартири та внесе відомості про нового власника на квартиру із видачею відповідного витягу. Простими словами, для того, щоб передати право власності обдаровуваному, нотаріус спочатку повинен внести інформацію про дарувальника в реєстр для відображення ланцюга переходу прав.

Існує й інший спосіб оформлення договору дарування, якщо майно не було внесено у реєстр після 2013 року. Можна звернутись до Реєстраційної служби з поданням затвердженої форми заяви з необхідними документами, а в подальшому посвідчити в нотаріуса договір дарування. Такий спосіб хоч і забере більше часу, проте зекономить ваші кошти.

Для укладення договору потрібні: паспорти сторін, ідентифікаційні номери; правовстановлюючий документ; оцінка квартири; довідка про склад мешканців. У певних випадках нотаріус може витребувати інші документи: заяву про згоду дружини (чоловіка) на відчуження майна, якщо воно було придбане в період зареєстрованого шлюбу, або дозвіл органу опіки та піклування (для оформлення відчуження від імені неповнолітнього (малолітнього) в тому разі, коли він є співвласником нерухомого майна).

Відповідно до Декрету уряду «Про державне мито» на обдаровуваного покладається обов’язок сплатити державне мито, що становить 1% ціни договору. Крім вищезазначених платежів, обдаровуваним варто пам’ятати про податок з доходів фізичних осіб, адже подарунок — це дохід, а кожен дохід підлягає оподаткуванню. Згідно зі статтею 174 Податкового кодексу, при даруванні об’єктів нерухомого майна не оподатковується вартість нерухомого майна, що дарується членам сім’ї першого ступеня споріднення (це батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені). При даруванні або спадкуванні об’єктів нерухомого майна іншим родичам (наприклад, брату, сестрі, внуку, дядьку, тітці тощо) вартість такого майна оподатковується за ставкою 5%. Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між приватним нотаріусом та фізичною або юридичною особою.

Нескладна на перший погляд процедура дарування майна передбачає врахування багатьох особливостей і нюансів. Отже, якщо ви вирішили подарувати квартиру, вам необхідно звернутися до державного або ж приватного нотаріуса за місцем розміщення квартири.

Наталя Титаренко
Голос України