Розширення повноважень нотаріуса щодо вчинення ним нотаріальних дій зі складення протоколу огляду веб-сторінки з метою забезпечення доказів, необхідних у випадку судового розгляду справи

... 8 вересня 2014 року закінчилось обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» (Проект), представленого на розгляд Державною службою інтелектуальної власності України. Головною метою Проекту передбачається створення додаткового механізму боротьби з порушеннями авторського та суміжних прав у мережі Інтернет, яка реалізується здебільшого шляхом встановлення відповідальності сервіс-провайдерів за правопорушення, вчинені у мережі Інтернет.

Так, Проектом передбачено внесення змін до ... Закону України «Про нотаріат». Зокрема, мається на меті введення таких новел, як:

...

— розширення повноважень нотаріуса щодо вчинення ним нотаріальних дій зі складення протоколу огляду веб-сторінки з метою забезпечення доказів, необхідних у випадку судового розгляду справи.

...

Надання ж нотаріусу повноважень зі складення протоколу огляду веб-сторінки з метою забезпечення доказів, необхідних у випадку судового розгляду справи, вважаємо доволі позитивним кроком. Адже одним із головних проблемних аспектів судового провадження у справах про порушення прав інтелектуальної власності є складність отримання належних доказів на підтвердження факту неправомірного використання об'єкта інтелектуальної власності в мережі Інтернет.

Зрозумілим є те, що докази, які підтверджують факт порушення прав інтелектуальної власності, знаходяться в самій мережі. Складність полягає у процесі фіксації скоєного правопорушення, адже, на відміну від деяких країн СНД, де нотаріуси здійснюють нотаріальне посвідчення веб-сторінок, українські нотаріуси наразі не мають повноважень вчиняти цю нотаріальну дію. Таким чином, як свідчить практика, як доказ вчинення відповідачем порушення прав інтелектуальної власності шляхом незаконного використання об'єкта інтелектуальної власності в Інтернеті, позивачем у більшості випадків надається відповідний висновок спеціаліста у галузі інтелектуальної власності або в галузі телекомунікаційних систем (наприклад, ­експертне дослідження телекомунікаційних систем та засобів), який підтверджує, що та чи інша інформація насправді міститься на веб-сторінці Інтернет. Такий висновок відповідно до положень процесуального законодавства розглядається судом разом з іншими доказами у справі.

...

Український юрист. №11 Листопад 2014 року