Що робити спадкоємцеві, щоб оформити свою спадщину у випадку відсутні документів про право власності?
- Деталі
- Створено: Четвер, 07 лютого 2019, 17:59
Після смерті спадкодавця виявилося, що в нього відсутні документи про право власності на будинок. Що в такому разі робити спадкоємцеві, щоб оформити свою спадщину?
У судовій практиці найпоширенішою причиною звернення особи до суду у справах про визнання права власності на майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім'я спадкодавця або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.
Отже, спадкодавець не оформив документи на нерухомість і не зареєстрував її в органах БТІ, а тому спадкоємець не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. У сільській місцевості право власності на таку нерухомість підтверджується лише записами в погосподарських книгах сільради.
Але спадкоємцю все ж таки необхідно звернутися до нотаріуса задля відкриття спадкової справи та перевірки реєстрів на предмет визначення власника спадкового майна. Якщо нотаріус відмовляє в оформленні спадщини через відсутність правовстановлюючих документів, спадкоємцеві варто звернутися до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування.
Зокрема, якщо правовстановлюючі документи втрачено та відсутня реєстрація об'єкта нерухомості за спадкодавцем, суди в основному задовольняють вимоги спадкоємців про визнання права власності на нерухоме майно.
Але все ж таки повинні бути докази того, що спірне майно належало спадкодавцеві. Суд задовольнить позов, якщо є документи щодо права користування або права власності на земельну ділянку, на якій розташовано житловий будинок, якщо є, наприклад, висновок БТІ або сертифікат відповідності, або ж виписка з погосподарської книги сільради щодо належності будинку.
Ірина Тодоренко
Юрист&Закон. – 7 лютого 2019 року