Правовий захист печатки нотаріуса вбереже громадян від шахрайських схем з нерухомістю

У Нотаріальній палаті України переконані: необхідно запровадити організаційно-правовий механізм державного контролю за виготовленням печатки нотаріуса. Адже це вбереже громадян від шахраїв та рейдерів.

Відсутність державного контролю за виготовленням, зміною та знищенням печатки приватного нотаріуса призводить до їх незаконного виготовлення та використання з метою рейдерського захоплення майна та бізнесу, а також до втрати громадянами своєї нерухомості. Як повідомили «ЗіБ» у НПУ, про це йдеться в листі палати від 4.07.2017 №41/6 до Міністерства юстиції. Підроблення печаток державних та приватних нотаріусів — тема не нова. Засоби масової інформації говорять про можливість замовлення в Інтернеті підробної печатки нотаріуса або аналогу за 500 грн. Відсутність у Міністерства внутрішніх справ повноважень щодо нормативно-правового регулювання відкриття та функціонування штемпельно-граверних майстерень, виготовлення печаток і штампів на руку шахраям.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Положення про дозвільну систему» від 29.12.2010 №1216 із переліку предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, вилучено штемпельно-граверні майстерні, печатки і штампи. Це, наголошується у листі НПУ, призвело до зловживань з боку працівників таких майстерень і виготовлення аналогів печаток нотаріусів.

Нотаріальна спільнота стурбована такою ситуацією й звернулася із пропозицією до Мін’юсту законодавчо врегулювати питання виготовлення, зміни та знищення печаток приватного нотаріуса. Адже, як відзначають експерти, надто докладний опис печатки приватного нотаріуса, визначений наказом Мін’юсту «Про затвердження Порядку виготовлення та знищення печатки приватного нотаріуса» від 24.12.2012 №1924/5 фактично стає «інструкцією» для її підробки. А набір для виготовлення підроблених кліше на основі рідкого фотополімеру складається із звичайної офісної техніки та недорогих витратних матеріалів.

Розрізнити підробку печатки нотаріуса, виконану за допомогою високоякісного кліше, можна хіба що за наявності оригінального відбитку. Але створити таку базу майже неможливо, і це не стане гарантією через розвиток технологій. Тож єдиний вихід, на якому наголошується у листі НПУ, — обмежити висвітлення особливостей печаток нотаріусів і запровадити чіткий організаційно-правовий механізм державного контролю у цій сфері.

ЗіБ