Реєстрація нерухомості по-новому. Що треба знати і чого не варто боятися

Юрист розвіяв міфи змін до законодавства, якими скасували паперову форму "права власності" на квартири, будинки і землі.

З 1 січня 2016 року в Україні набув чинності новий порядок реєстрації нерухомості. Серед змін до законодавства найбільше настороги викликало скасування документа про право власності під час первинної реєстрації нерухомості.

До цього року такий документ видавався Державною реєстраційною службою. Натомість зараз нотаріус видає власнику інформацію про внесення відомостей до Реєстру речових прав.

Таким чином ваше право власності на нерухомість існуватиме лише в електронному держреєстрі, до якого зберігається відкритий доступ.

Україна зараз перебуває лише на початку розвитку електронного урядування, тож нова схема з такими важливими документами одразу породила підозри у тому, що вона сприятиме "квартирному рейдерству".

Юрист Андрій Турій у коментарі ТСН.ua розвіяв міфи нововведень.

Зміни у реєстрації нерухомості

Набір документів для первинної реєстрації нерухомості не змінився. Це - заява, паспорт, ідентифікаційний код (за наявності), договір купівлі-продажу або дарування тощо.

Приємною новинкою стала можливість первинного оформлення нотаріусами без обмежень - раніше цією справою займалися лише державні реєстратори. Адвокат радить звертатися до приватних нотаріусів. Звичайно, вартість послуги у такому разі буде вищою, однак це дозволить зекономити час і нерви. Наприклад, з нотаріусом можна оперативно виправити помилки у документах, якщо такі були допущені, і скоротити термін реєстрації у 3-4 рази.

"Також одним з плюсів реєстрації майна у нотаріуса є їхня велика кількість і доступність в плані вибору місця розташування", - додає Андрій Турій.

Право на власність

Таким чином, на основі документу про купівлю-продаж, дарування або отримання у спадок нотаріус або державний реєстратор вносить відомості про нерухомість до електронного Держреєстру речових прав на нерухоме майно - єдиної державної інформаційної системи, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно.

Факт володіння нерухомістю підтверджується саме рішенням про реєстрацію права на нерухомість у Держреєстрі. Право власності вважається зареєстрованим, коли рішення опубліковане у Держреєстрі, доступ до якого здійснюється через Кабінет електронних сервісів. https://kap.minjust.gov.ua/

Тож, за бажанням власник нерухомості може отримати роздруківку рішення з Держреєстру речових прав - у паперовій або електронній формі. Ні підпису, ні печатки на них не буде, однак обидві ці форми мають однакову юридичну силу. Вартість надання інформації з Держреєстру у паперовій формі складає 34 грн, в електронній - 17 грн.

Інформацію з Реєстру речових прав можливо отримати і самостійно у будь-який час. Сервіс вимагає реєстрації за персональними даними – ідентифікаційним кодом або номером паспорта.

Квартирне рейдерство по-новому

Юрист зазначає, що українці звикли обкладатися паперами, що надає ілюзію захисту від різного роду посягань на наше життя. Тим не менш афери з нерухомістю ніколи не були рідкісним явищем. Недобросовісні нотаріуси могли роками вичікувати вдалої нагоди для своєї оборудки.

Можна припустити, що інформацію про нерухомість, яка зберігається в електронному вигляді, може шляхом злочинних маніпуляцій змінити хакер-аферист. Звичайно, існують механізми, які запобігають несанкціонованому доступу до інформації. Тим не менш загрозу проникнення до державної бази даних не варто відкидати.

Але реєстрація нерухомості, а відтак і право власності, все ж таки підкріплюється паперовими документами: договором купівлі-продажу або дарування, який має власник, а також реєстраційною справою, яка зберігається в архіві нотаріуса або державного реєстратора.

Відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, мають відповідати даним реєстраційної справи у паперовій формі, що містить усю інформацію щодо нерухомого майна. У разі їхньої невідповідності пріоритет мають дані реєстраційної справи у паперовій формі, зазначає юрист. Тож, на його думку, нові правила електронного урядування жодним чином не вплинуть на кількість афер з нерухомістю.

Позитивні зрушення

Експерт Андрій Турій наголошує, що зміни у законодавстві жодним чином не вплинуть на кількість афер з нерухомістю, натомість – вони сприяють розвитку електронного урядування та вносять позитивні зміни у ролі нотаріату в господарстві України.

"Завдяки залученню нотаріусів у сферу реєстрації прав на нерухомість вирішується питання скорочення фінансування державного апарату за рахунок платників податків. Також формується нова електронна культура і найголовніше - зростає зручність та простота користування такою послугою", - зауважив юрист.

Немає нічого дивного у тому, що зміни, які ведуть до чогось нового та незвичного, викликають підозри. Але варто змиритися з тим, що епоха паперового обігу документів відходить у минуле. У деяких країнах, наприклад, в Естонії, навіть вибори проводять через Інтернет. До такого Україні поки ще далеко, але цього року 16-річні українці вже можуть похизуватися паспортами нового зразка – це пластикові ID-картки, які містять чіп з електронним підписом власника, інформацію про прописку та сімейний стан. У майбутньому там може зберігатися податковий код, соціальна страховка та інша інформація.

Ольга Скичко

ТСН