Українських нотаріусів масово позбавляють доступу до Держреєстру

Мін’юст взявся розчищати український ринок нотаріальних послуг. На сьогоднішній день майже 200 нотаріусам і держреєстраторам анульовано або призупинено доступ до Держреєстру майнових прав на нерухоме майно та Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з нещодавно опублікованим на сайті Мін’юсту поіменним «списком санкцій», станом на 28 вересня, реєстрами не можуть скористатися 182 нотаріуси і держреєстратори. Порушникам загрожує покарання від штрафу до кримінальної справи.

І хоч бізнес загаломпозитивно сприйняв боротьбу з нечесними на руку нотаріусами, постраждати можуть і чесні реєстратори. А також прості громадяни, яким скоро може бути нелегко знайти нотаріуса «з реєстром». І все це на тлі здорожчання нотаріальних послуг.

Приймають підроблені документи

За словами експертів, чистка стартувала з початку року і триває по сьогоднішній день.

«Це роблять системно з початку цього року, наскільки я знаю, виявляючи порушення при роботі з реєстрами. Адже з початку цього року посилено відповідальність нотаріусів та реєстраторів аж до кримінальної», – розповіла UBR.ua директор в Агентства нерухомості «Лівий Берег» Оксана Суслова.

Чому ж список порушників вирішили оприлюднити тільки зараз?

Річ у тім, кажуть експерти, що раніше такі інспекції не були узгоджені з законодавством, а тому були «не зовсім законними». Після того, як процедури привели у відповідність до закону і затвердили порядок перевірок, чиновники почали активно наповнювати список неугодних нотаріусів.

«Ці майже 200 реєстраторів потрапили під санкції протягом приблизно 3-4 місяців. Але з огляду на те, що порушує приблизно кожен третій нотаріус, список повинен бути разів у 5 більшим. В цілому по країні у нас приблизно 7,5 тис. нотаріусів, 1,5 тис. з них у Києві. До кінця року список відлучених від реєстру може суттєво розширитися», – зазначив у розмові з UBR.ua голова Спілки консультантів з нерухомості, юрист Іван Кудояр.

Як розповіли нам в Нотаріальній палаті України (НПУ), на сьогодні більшість випадків відключення від реєстрів відбуваються через відсутність чітких критеріїв і технічні помилки реєстраторів. Однак це не означає, що останній порушив закон або провів незаконну реєстрацію.

Інша справа, коли мова йде про те, що держреєстратору, в тому числі нотаріусу, надають підроблені документи, на підставі яких він просто змушений зареєструвати угоду.

Таким чином, кажуть експерти, реєстратор нерідко стає потерпілим у цій ситуації, оскільки не має повноважень для проведення експертизи документів чи інших інструментів для перевірки достовірності наданих відомостей.

«Вся відповідальність покладається на заявника, а в результаті страждає виключно державний реєстратор, залишається без роботи на термін 2-6 місяців, а іноді і до року. Він оскаржує в суді рішення, доводить свою невинність і рішення скасовується, проте втрачено час, робота зупиняється, обмежений доступ громадян до нотаріальних дій, особливо коли мова йде про віддалені куточки України», – розповіли в НПУ.

Під пильну увагу перевіряючих, в першу чергу, потрапляють або ті, на кого надійшла скарга від громадян, або ті, хто провів «загадкові» реєстраційні дії.

Наприклад, співробітників юстиції зараз цікавлять реєстратори, які проводили операції по скандальних «будинках Войцеховського», де з документами на будівництво є очевидні проблеми.

При реєстрації прав на майно (землі, квартири і т.д.) нотаріус повинен перевірити документи не тільки у покупця, а й у продавця (забудовника). Якщо все в порядку, реєстратор вносить скан-копії необхідних документів до реєстру. Але часто цього або не робилося зовсім, або документи вносилися не в повному обсязі. І таких об’єктів – маса, кажуть експерти.

Якщо перевірка виявляє серйозне порушення – блокують ключ до реєстрів, а в особливо гучних випадках – позбавляють права доступу до ключа і перевіряють роботу нотаріуса на предмет позбавлення ліцензії та притягнення до відповідальності.

«При Мін’юсті є комісія з протидії рейдерству, в яку можна звернутися зі скаргою про протиправні дії. За результатами розгляду звернень Комісія приймає рішення. Воно обов’язкове до виконання і коли виявляється прецедент вчинення протиправних дій нотаріуса, його рішення скасовують, а нотаріуса позбавляють ліцензії. Наприклад, якщо власність перереєстрували за недостовірними документами, то таке рішення скасують», – зазначила в бесіді з UBR.ua виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.

При всіх позитивних сигналах про очищення ринку від недобросовісних реєстраторів, від дій яких страждають прості громадяни і бізнес, під приціл перевіряючих часто потрапляють і цілком законослухняні нотаріуси, кажуть експерти.

Не оформляють спадщину і підвищують ціни

«Перевірки стали масовими, позаплановими та більш жорсткими. Перед перевіряючими стоїть завдання знайти щось неодмінно. Тому від усунення і призупинення ліцензії ніхто не застрахований, навіть дуже хороший нотаріус. Перевірки були і раніше, але результати були не настільки публічними», – розповів UBR.ua голова правління Київського міського відділення Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Владислав Кулішенко.

Наслідками таких блокувань і відключень, кажуть в НПУ, стає позбавлення нотаріуса можливості оформляти і права спадкоємців. Адже передача спадкової справи до іншого нотаріуса в разі блокування доступу до реєстру законодавчо не передбачена, а законних підстав для відмови у вчиненні нотаріальної дії у нотаріуса немає.

У підсумку, фактично оформити спадщину на нерухомість нотаріус не може, оскільки позбавлений прав держреєстратора.

«Це значною мірою порушує права та законні інтереси громадян, які не можуть своєчасно і в повному обсязі отримати нотаріальні дії», – розповіли в НПУ.

Позначитися «чистка» може і на вартості послуг реєстраторів, кажуть експерти. І хоч угод поки що по ринку не так і багато, якщо відключення від реєстрів продовжать набирати обертів, цінники у нотаріусів все-таки зростуть.

«Візьмемо, припустімо, довіреність – раніше її можна було зробити за 150 грн, зараз мінімум 300-350 грн. А буде всі 500 грн. Вартість нотаріального посвідчення договору-купівлі продажу після введення реєстру майнових прав була 2 тис. грн. і 1%. Зараз 3000 грн. плюс 1%. Можливо, буде 3,5-4 грн і 1%. Але це скоріше наслідки інфляції. Падає гривня, зростають комунальні, оренда, інші витрати. У Києві нотаріусів та реєстраторів достатньо, думаю ринок це просто «проковтне», – додав Владислав Кулішенко.

Finance.ua