Верховний Суд України визнав майно фізичної особи-підприємця спільною сумісною власністю подружжя
- Деталі
- Створено: Вівторок, 26 травня 2015, 13:52
11 березня 2015 року Верховний Суд України Постановою по справі № 6-21цс15 дійшов висновку, що майно фізичної особи-підприємця може бути об'єктом спільної сумісної власності подружжя і, у разі розлучення, предметом поділу між ними. Майно фізичної особи-підприємця, яке використовується ним для господарської діяльності, вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів.
Раніше Конституційний Суд України у Рішенні по справі № 17-рп/2012 від 19 вересня 2012 року озвучив аналогічну позицію щодо статутного капіталу та майна приватного підприємства, сформованих за рахунок спільної сумісної власності подружжя. Однак на сьогодні єдиного вектора в позиціях судів не спостерігається: в аналогічних випадках суд може визнати майно фізичної особи-підприємця, яке він використовує для господарської діяльності, як спільною сумісною власністю подружжя, так і особистою приватною власністю фізичної особи-підприємця.
Така невизначеність позицій судів створює: (i) значні ризики оскарження договору, укладеного фізичною особою-підприємцем (а також власником приватного підприємства) в разі відсутності згоди другого з подружжя; (ii) значно ускладнює процес ведення підприємницької діяльності, вимагаючи письмового погодження фактично кожного кроку з другим із подружжя, (iii) а у разі поділу майна створює загрозу цілісності бізнесу, створеного фізичною особою-підприємцем. Зважаючи на вищевикладене, врегулювання правового режиму майна фізичної особи-підприємця, а також власника приватного підприємства з другим із подружжя вимагає більшої чіткості і визначеності.